نماینده اتاق اصناف درحوزه خشکبار، آجیل و حبوبات بابیان اینکه بازار زعفران کشور با ورود گسترده به بورس کالا انسجام می گیرد و از استانداردهای روز بهره مند می شود گفت: خوشبختانه امروز ابزارهای نوین مالی توسط بورس کالا جایگزین روش‌های سنتی شده و این موضوع شرایط را برای رقابت در عرصه جهانی تسهیل می کند.
علیرضا ارزانی ممقانی افزود: طی سال های اخیر کشاورزی سنتی کشور ما با کشاورزی مدرن و روز دنیا فاصله زیادی گرفته و این موضوع مانع پیشرفت این صنعت در عرصه جهانی شدن برخی محصولات تولیدی کشورمان شد، چرا که راهکارهای قدیمی دیگر جوابگوی نیاز کشاورزان نبود و نیاز به دستاوردهای نوین مالی احساس می شد.
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد گفت: اما امروز فرصت مناسبی برای عبور از معاملات سنتی با مکانیسم بورس کالا و ایجاد تحول در مبادلات کالایی به ویژه در بخش کشاورزی فراهم شده تا علاوه بر ایجاد شفافیت و رونق در معاملات، ریسک‌های معاملاتی نیز به حداقل برسد.
ممقانی در رابطه با رقابت در بازارهای جهانی گفت: در گذشته به هیچ وجه به مجموع مولفه‌های داخلی و جهانی توجه ای نمی شد، در صورتی که اکنون روش‌های نوین در دستور کار مسوولان و کشاورزان قرار گرفته و شرایطی را فراهم آورده تا رقابت در عرصه جهانی دست یافتنی شود.
وی افزود: تولیدات زعفران داخلی کشور ما از لحاظ کیفیت در بازارهای جهانی حرف اول را می زند پس نباید با استفاده از روش های نادرست از هدفمان فاصله بگیریم.