جواد دریادل روز یکشنبه افزود: تشکیل کنسرسیوم در تجمیع محصولات یک رده تولیدی، کاهش هزینه های تولید، ایجاد انسجام بین تولیدکنندگان، انتقال دانش و تجربیات بین آنان و استفاده از ظرفیت های همدیگر بسیار موثر است.
وی اظهار کرد: تشکیل کنسرسیوم به نوعی شبکه سازی برای یک رده تولیدی محسوب می شود که به ارتقای کمی و کیفی محصولات و ارائه محصول قابل رقابت در بازارهای داخلی و خارجی کمک می کند و این اتفاق برای اولین بار در دولت یازدهم رخ داد.
وی گفت: با شکل گیری کنسرسیوم برای خوشه های صنعتی، بسته های حمایتی از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور برای این بخش نیز تعریف شد که تولیدکنندگان در این رده ها از مزایای آن بهره مند می شوند.
دریادل افزود: شکل گیری خوشه های صنعتی در دولت دهم طراحی شد اما توسعه آن در دولت یازدهم کلید خورد که در این مدت توسعه پنج خوشه صنعتی زعفران، مبلمان، جواهرات، قطعات خودرو و کفش خاتمه یافته است.
وی اظهار کرد: تا پایان سال گذشته 20 خوشه صنعتی در خراسان رضوی شناسایی شد، 16 امکان سنجی برای خوشه های صنعتی انجام و خوشه فرش تشکیل شد.
وی هزینه ایجاد و توسعه خوشه صنعتی را بسیار و نیازمند حمایت مالی دانست و گفت: هر خوشه دست کم نیازمند 10 میلیارد ریال منابع مالی است که در دولت یازدهم برای نخستین بار یک ردیف بودجه ملی خاص برای خوشه های صنعتی هر استان در نظر گرفته شد.
دریادل، راه اندازی مرکز آموزش خوشه فرش و آموزش به یکهزار و 500 نفر، راه اندازی مرکز چوب خشک کنی برای خوشه مبلمان، پیگیری توسعه صنعت سفال گناباد از طریق مدل شبکه سازی، طراحی مدل شبکه سازی برای سوغات مشهد و طراحی برنامه توسعه برای ابریشم بایگ تربت حیدریه را از دیگر اقدامات این نهاد در زمینه توسعه و حمایت از خوشه های صنعتی در دولت یازدهم برشمرد.
هم اکنون 45 شهرک و ناحیه صنعتی دولتی و 10 ناحیه خصوصی صنعتی، 6 هزار واحد صنعتی و 20 برند شناخته شده ملی و جهانی در خراسان رضوی وجود دارد.