مسعود مهدی زاده مقدم روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این مجتمع سه طبقه که هر طبقه آن 400 متر مربع زیر بنا دارد در واقع مرحله توسعه
شرکتهای زعفران است که عملیات احداث آن پایان یافته و در آینده در مراسمی رسمی به بهره برداری می رسد.
وی اظهار کرد: این مجتمع علاوه بر زعفران، ادویه و گیاهان دارویی را هم فرآوری و عرضه می کند و با صرف حدود 450 میلیارد ریال سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی ساخته شده است که البته زمین و امکانات زیرساختی را شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی فراهم آورده است.
وی گفت: امید است در این مجموعه عظیم، شاهد نوآوری در فرآوری، بسته‌بندی و همچنین تولید محصولات جدید برپایه زعفران در بازارهای جهانی باشیم.
مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان خراسان رضوی افزود:خوشه صنعتی زعفران از مهمترین خوشه های استان به شمار می رود و در راستای تحقق اهداف و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی؛ شناسایی بازارهای هدف و بهره‌وری بیشتر اعضاء از این خوشه، از برنامه های در دست اجرا است.
مهدی زاده خاطرنشان کرد: خوشه صنعتی زعفران استان با تعامل و هم افزایی وانجام مطالعات دقیق می تواند بیشتر از حال حاضر پیشرفت کند و فریند توسعه این خوشه با تلاش اعضاء و شرکتهای صادراتی قابل انجام است.
وی افزود: با حمایت دولت تدبیر و امید خوشه زعفران استان خراسان رضوی رونق دوباره ای گرفته و مطالعات و ارزیابی آن باید با همین پیشرفت ادامه پیدا کند تا دقیق و به روز باشد و توانمندی این خوشه بیش از پیش شود.
خراسان رضوی دارای 40 شهرک و ناحیه صنعتی دارای زمین و 38 شهرک و ناحیه صنعتی در حال واگذاری است که از این تعداد 23 شهرک و ناحیه صنعتی درمناطق محروم و کمتر توسعه یافته واقع است.
خوشه های صنعتی مجموعه ای از واحدهای تولیدی فعال و همگن هستند که در یک منطقه جغرافیایی خاص فعالیت کرده و با کمک سازمان ها و انجمن های صنفی و صنعتی، تشکیل یک شبکه می دهند تا بتوانند توانمندی ها و ظرفیتهایشان را افزایش دهند.
تاکنون در خراسان رضوی 19 خوشه صنعتی شناسایی و برای 14 خوشه نیز امکان سنجی و طرح مطالعاتی فراهم شده است که از این تعداد نیز مطالعات پنج خوشه خاتمه یافته و یک پروژه با عنوان ‘خوشه فرش’ هنوز در دست مطالعه است.