عبدالحسین نامور با اشاره به اینکه سطح زیر کشت این محصول در این استان 1238 هکتار است، افزود: در ابتدای آذر ماه سال جاری دمای هوا در برخی از مناطق این استان به منفی 13 درجه سانتیگراد رسید که این امر موجب خسارت به کشاورزانی شد که هنوز محصول خود را جمع آوری نکرده بودند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر برآورد اولیه از میزان خسارت به مزارع زعفران انجام شده و هنوز نتیجه نهایی اعلام نشده است، افزود: بیشترین خسارت سرمازدگی مزارع بارور زعفران استان در این فصل برداشت در شهرستان‌های اسفراین، جاجرم و شیروان بوده است.

نامور در پاسخ به این سوال که به طور کلی سرمای اخیر چه میزان خسارت باغات و مزارع استان وارد کرده است؟ اظهار کرد: طی هفته گذشته اعداد و ارقامی اعلام شد اما بعد از برگزاری جلساتی به این نتیجه رسیدیم که بازنگری‌های دیگری در خصوص برآورد خسارت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه بیشترین خسارت به مزارع غلات استان همچون گندم، جو، چغندر قند و کلزا وارد شده است، توضیح داد: برخی از برآورد خسارت‌ها در قالب هزینه‌های تولید و برخی نیز در قالب برآورد خسارت به محصولات تولیدی بوده که باید اصلاح می‌شد.

این مقام مسئول تصریح کرد: هنوز فصل کاشت برخی از محصولات مانند گندم و جو به پایان نرسیده و کشاورزان خسارت دیده از سرما می‌توانند دوباره اقدام به کشت این محصولات کنند.