«هاشم ولی‌پور مطلق» اظهار کرد: با توجه به کم‌آبی و مشکلات خشکسالی وضعیت آب و خاک استان، محصولات علوفه‌ای کم‌آب بر شامل، سورگوم و ارزنو، محصولات با امکان نشاءکاری مانند، پنبه، چغندرقند، ذرت و محصولات جالیزی، ارقام مقاوم به خشکی، کم‌آبی و شوری در گروه غلات و کلزا برای کشت مناسب هستند.

وی افزود: هم‌چنین محصولات شاخص باغی استان از قبیل زعفران، زرشک، عناب، انار، پسته و گیاهان دارویی سازگار با شرایط اقلیمی استان است.

رئیس جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی در خصوص کشت محصولات تراریخته تصریح کرد: در استان تاکنون کشت این محصولات را نداشته‌ایم.

وی با اشاره به بحث برندسازی زرشک و زعفران تصریح کرد: در بحث برند زعفران کشور اسپانیا دارای شهرت جهانی است و در ایران و افغانستان پی‌گیری ایجاد برند در حال انجام بوده و در استان سازمان صنعت، معدن و تجارت متولی این امر است.

ولی‌پور مطلق اضافه کرد: برای همکاری در برندسازی محصولات صادراتی فرم‌های تولید، تکمیل و در سال گذشته به سازمان مربوطه ارسال شد.

رئیس جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی یادآور شد: کشاورزان با توجه به نوع کار خود و مضرات آن در واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری مانند گلخانه‌ها به‌صورت دوره‌ای تحت معاینات پزشکی در مراکز بهداشت و سلامت قرار می‌گیرند که این کار به‌صورت تصادفی انجام می‌شود.

ولی‌پور مطلق افزود: در بخش زراعت روش‌های آبیاری نوین و تحت فشار طبق نتایج میدانی در شهرستان‌های استان بسیار مطلوب بوده و مواردی از قبیل افزایش متوسط عملکرد محصول، کاهش مصرف آب و افزایش کارآیی مصرف آب از نتایج مثبت استفاده از روش‌های نوین آبیاری است.

وی ادامه داد: هم‌چنین عرضه به موقع یا زودتر محصول به بازار مصرف در محصولات جالیزی با قیمت بهتر و حفظ منابع آبی را می‌توان از نتایج مثبت این نوع آبیاری دانست.

رئیس جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: بیشتر سیستم‌های آبیاری نوین در اراضی با هدایت الکتریکیEC(2500) میکروزیمنس بر سانتی‌متر به راحتی اجرا شده و مشکلی ندارند.

ولی‌پور مطلق خاطرنشان کرد: از EC 2500 تا 7000 هر چند قابل اجراست، اما هزینه‌های نگه‌داری سیستم بالاتر بوده و لازم است سیستم و لوله‌ها شست‌وشو شده یا بعضاً تعویض شوند.

وی یادآور شد: تجهیزات آبیاری تحت فشار و نوین شامل پوشش‌های بیمه‌ای نیستند، اما بسته به شرکت‌های سازنده ضمانت پس از فروش دارند.

رئیس جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی خاطر شان کرد: تولید زعفران و خصوصاً صادرات زعفران اعم از تولید داخلی و صادرات زعفران بصورت فله‌ای و چمدانی از ایران و بسته‌بندی در افغانستان، یک تهدید برای زعفران ایران بشمار می‌رود.