حامد سلطانی‌نژاد از درخواست یک شرکت تامین سرمایه برای راه اندازی صندوق کالایی زعفران و موافقت سازمان بورس با مدل عملیاتی آن خبر داد و گفت:: در پسته نیز صندوق‌های کالایی می‌تواند فعالیت کند.
مدیرعامل بورس کالای ایران افزود: صندوق‌های کالایی نیز از ارزش خالص دارایی‌ها برخوردار است و در صندوق کالایی گواهی سپرده کالایی مبنای معامله قرار می‌گیرد، کالا تبدیل به اوراق بهادار می‌شود و فرمول‌های محاسبه ارزش خالص دارایی‌ها برای صندوق کالایی قابل محاسبه خواهد بود.
سلطانی نژاد اظهار داشت: در این صندوق‌ها دیگر مشکلات صندوق‌های زمین و ساختمان را نخواهیم داشت و بر مبنای اینکه یک کیلو زعفران چقدر است NAV به راحتی قابل محاسبه است.
وی در ادامه تصریح کرد: سیاست حمایتی در قالب‌های سنتی گذشته دیگر جوابگو نیست و با روش‌های مدرن و ابزار مالی نوین باید مسیر توسعه را هموارتر کنیم.
مدیرعامل بورس کالای ایران گفت:: عرضه محصول در بورس کالا؛ به بهبود شاخص‌های محیط کسب و کار هم کمک خواهد کرد و باید بازیگران بازار هم تعریف شوند که به طور دائم
در حوزه بازار کالا حضور دارند و با کمک بازار و ابزار‌ها روند بازار را تنظیم می‌کنند مانند
صندوق‌های کالایی که با نام صندوق‌های کالایی استراتژیک شناسایی می‌شوند.
وی ادامه داد: دغدغه مدیریت بازار در این زمینه زمان ورود انبارهای کالایی برای جلوگیری از التهابات بازار و تعادل عرضه و تقاضا است.
سلطانی نژاد اظهار داشت: به محض ایجاد التهاب در بازار، این انبار‌ها بطور معمول ورود می‌کنند، ولی صندوق‌های کالایی به عنوان بازیگر بازار همواره با رصد بازار مانع از هر نوع پیامدی در بر هم ریختن تعادل عرضه و تقاضا می‌شوند.
وی گفت:: بازار متشکل برای محصولات کشاورزی و راه‌اندازی صندوق‌های کالایی استراتژیک می‌تواند موثر باشد.
مدیر عامل بورس کالای ایران افزود: استفاده از ابزارهای مالی در قانون برنامه ششم توسعه در حالی تدوین شده است که براساس آن باید نهاد‌های تنظیم گر بازار از ابزارهای بورسی استفاده کنند و ابزارهای مالی مبتنی بر کالا برای مدیریت بازار به کار گرفته شود.
سلطانی نژاد گفت:: محصولات کشاورزی لوکس مانند زعفران و پسته، دغدغه معیشتی ندارد.
اما کنترل قیمت و مرجعیت قیمت گذاری برای صادرات، کیفیت محصولات و بازار پسند شدن آن‌ها در جهان مهم است که بورس کالا کمک می‌کند.
سلطانی نژاد تاکید کرد: اگر شفاف سازی در کشور ترویج و برای آن جایزه تعیین شود مرجعیت قیمتی برای کالاهای زعفران و پسته از طریق بورس کالا قابل تحقق است و در صورت وجود اطلاعات یکسان و متقارن، همه فعالان بازار می‌توانند نقش آفرینی کنند حتی کسانی که تولید کننده پسته اندکی هستند، نیز می‌توانند در این بازار رقابت کنند.
سلطانی‌نژاد همچنین از تشکیل نخستین صندوق کالایی خبر داد و گفت: صندوق کالایی استراتژیک نیازمند معرفی و تشریح بیشتری است که بر مبنای امیدنامه خود، واحد‌های سرمایه گذاری را در بازار می‌فروشد و مدیریت حرفه‌ای را برای کالایی که قرار است بر روی آن در بازار فعالیت داشته باشد، تعیین می‌کند.
سلطانی نژاد گفت: منابع مالی برای سرمایه گذاری بر روی کالا تجهیز می‌شود و برای سرمایه گذاران و سایر ذی نفعان ملموس‌تر خواهد بود؛ بنابراین گزارش بخش عمده‌ای از زعفران ایران به اسپانیا صادر و با بسته بندی‌های ویژه و برندهای اسپانیایی در دنیا عرضه می‌شود.
۸۰ تا ۹۰ درصد از صادرات زعفران ایران از خراسان رضوی تامین می‌شود.
نام خراسان رضوی به عنوان رویشگاه اصلی و تاریخی زعفران جهان در کنار مشهورترین زعفران دنیا قرار دارد.
شهرستان‌های کاشمر، باخرز، گناباد و … جزو بهترین تولید کننده‌های زعفران استان خراسان رضوی است.
تولید زعفران در دو استان خراسان رضوی و سپس خراسان جنوبی به دلیل سازگاری این محصول با اقلیم خشک و کویری صرفه اقتصادی خوبی برای کشاورزان این مناطق دارد.
در استان‌های خراسان شمالی، کرمان، یزد، اصفهان، فارس، قم، گلستان و … نیز زعفران در سطح بسیار کم کشت می‌شود.
زعفران گیاه چند ساله‌ای است که از طریق بنه یا پیاز تکثیر می‌شود و دوران رشد آن از ماه اول پاییز آغاز شده و تا نیمه آذر ماه به دوران بهره‌برداری می‌رسد.
گیاه به رشد خود تا پایان فروردین ادامه می‌دهد و از نیمه دوم تا آخر اردیبهشت ماه به خواب تابستانی می‌رود و تابستان نیز به آبیاری یا عملیات زراعی نیاز ندارد.
درحال حاضر قیمت هرکیلو از محصول زعفران حداقل سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و حداکثر پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.
دلالان و واسطه‌ها در فصل برداشت، زعفران را از کشاورزان به قیمت پائین خریداری و در مواقع ضرور با قیمت‌های بالا به بازار مصرف عرضه می‌کنند.
استاندارد اجباری زعفران به تصویب رسیده، ولی هنوز ابلاغ نشده است.
۴۵۰ تن ظرفیت بسته بندی زعفران با علامت استاندارد در ایران وجود دارد و زعفران بسته بندی شده با نام و نشان شرکت‌های ایرانی و مهر استاندارد مرغوب و قابل اعتماد است.
عرضه در بورس کالا می‌تواند به سالم سازی اقتصاد ملی و جهانی این محصول کمک کند