سرهنگ علی وطن‌دوست در تشریح این خبر اظهار داشت: روز گذشته مأموران انتظامی شهرستان سرایان هنگام گشت‌زنی به یک دستگاه وانت نیسان مشکوک شدند و به راننده خودروی حامل پیاز زعفران ، دستور ایست دادند.

وی گفت: مأموران در بازرسی از خودرو یک تن پیاز زعفران که بدون مجوز حمل می‌شد کشف کردند.

سرپرست انتظامی شهرستان سرایان تصریح کرد: کارشناسان ارزش بار قاچاق کشف شده را 30 میلیون ریال برآورد کردند که متهم با تشکیل پرونده به مراجع قانونی معرفی شد.

علی حسینی عضو شورای ملی زعفران افزود: هر سال مقدار زیادی پیاز زعفران به طرق مختلف از کشور خارج می‌شود و به افغانستان می‌رود و بدین ترتیب ما هر ساله شاهد توسعه کشت این محصول در آن کشور هستیم.

نائب رئیس شورای ملی زعفران اضافه کرد: طبق روال همه ساله در اردیبهشت ماه شاهد پدیده شوم قاچاق پیاز زعفران هستیم که درصورت استمرار این روند علاوه بر از دست دادن اشتغال و تولید، بازار ملی و انحصاری صادرات از بین خواهد رفت.

وی با بیان اینکه کشت هر هکتار زعفران در افغانستان معادل بیکاری ۱۰۰ نفر در کشور است، افزود: از این رو ستاد مبارزه با قاچاق کالا و سایر دستگاه‌های نظارتی با شدت هر چه بیشتر باید با این پدیده شوم مبارزه کنند چرا که در غیر اینصورت در آینده‌ای نه چندان دور افغان‌ها بازارهای صادراتی را به سبب نبود وجود محدودیت‌های صادراتی قبضه می‌نمایند که دراین صورت دیگر تولید معنایی ندارد.

میری در خصوص پیش بینی وضعیت تولید زعفران در سال جاری تصریح کرد: با توجه به وضعیت جوی مناسب تولید مناسبی را پیش رو خواهیم داشت، اما به سبب آنکه زعفران محصول زیر زمینی است امکان پیش بینی دقیق وجود ندارد.